Aby svaly mohly růst, potřebují proteiny

Bílkoviny jsou často opomíjenou složkou potravy. Obzvlášť lidé, kteří se příliš nezajímají o fitness a zdravý životní styl, jejich úlohu v organismu podceňují. Do těla je dostanete nejen běžnou stravou, ale také různými sportovními a výživovými doplňky, které jsou schopné nahradit třeba i jednu malou svačinku nebo druhou večeři.

Proteiny na růst svalové hmoty

Rozhodně to není tak jednoduché, že by stačilo užívat proteinové přípravky a svaly by vám začaly ihned rychle růst. Proteinové preparáty jsou však zajímavým doplňkem a zpestřením stravy. Obzvlášť pokud aktivně budujete svalovou hmotu posilováním, je dobré si hlídat příjem bílkovin, a když vám v jídelníčku nějaký den chybí, doplnit proteiny formou alternativních přípravků.

Bílkoviny jsou zdrojem aminokyselin, enzymů, hormonů a dalších důležitých sloučenin, nezbytných pro správnou funkci našeho těla a pro rozvoj svalové hmoty. Svaly díky proteinům lépe regenerují a jsou chráněné před rozpadem. Obecně se doporučuje přijmout 1 až 2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. Přirozeně je získáte z masa, vajec, mléčných výrobků, luštěnin a v menším množství i z některých dalších potravin. Jestliže ale například nekonzumujete maso každodenně, pravděpodobně se pohybujete v deficitu.

Oblíbené proteinové přípravky na svaly

Prvním typem jsou čisté syrovátkové proteiny, které zakoupíte pod označením WHEY. Rychle se vstřebávají a jsou ideální po tréninku.

Druhou skupinu můžeme označit jako denní proteiny, vhodné pro konzumaci kdykoliv během dne, třeba na svačinu. Tyto přípravky kromě syrovátky obsahují také kaseinovou, sójovou nebo vaječnou bílkovinu a vstřebávají se až čtyři hodiny.

Poslední jsou noční proteiny, tvořené kaseinem vápenatým nebo micelárním kaseinem. V těle se vydrží vstřebávat až sedm hodin a vaše svaly tedy nevyhladoví. I ty mohou být doplněny o syrovátkový koncentrát.

Proteiny jsou nejčastěji ve formě prášků, určených k přípravě ochucených nápojů. Oblíbené jsou také proteinové tyčinky nebo různé směsi na pečení či na palačinky a lívance s přidaným obsahem syrovátky.

Na co si dát pozor při vyšším příjmu bílkovin

Jestliže začnete užívat různé proteiny na svaly, musíte si dát pozor, aby váš jídelníček zůstal vyvážený a abyste to s příjmem bílkovin nepřeháněli. Neměli byste se tak dostat nad hranici 2,5 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Taková dávka přináší zdravotní rizika pro ledviny a srdce. Přirozené zdroje bílkovin jsou většinou i zdrojem tuků. Na což je určitě dobré brát ohled, pokud chcete jídelníček udržet vyvážený.

Kategorie