Co je to suplementace

Pojem suplementace znamená doplňování. Ve světě sportu a fitness se tento výraz používá ve smyslu doplňováním vitamínů, minerálů, aminokyselin, bílkovin, sacharidů či dalších potřebných látek formou různých přípravků. Velkou část pro naše tělo důležitých živin můžete čerpat právě ze suplementů - doplňků stravy. Nemusíte je tedy doplňovat pouze běžnou stravou. Vyvážený jídelníček ale i tak musí hrát zásadní roli.

Co je důležitější - suplementace nebo kvalitní stravování?

Suplementy by měly stravu adekvátně doplňovat. Nejsou nezbytné pro každého. Pokud však usilujete o rychlé budování svalového hmoty nebo máte tak velký energetický výdej, že ho není běžná strava schopná pokrýt, určitě je dobré vsadit na různé fitness suplementy. Ty zároveň představují zajímavé zpestření běžného jídelníčku.

U vyváženého stravování je nutné dbát na správnou velikost porce i na dobu, kdy jídlo jíte. Při užívání suplementů nemusíte tak přemýšlet, stačí se držet dávkování na obalu produktu. Na rozdíl od stravy se sportovní doplňky zpravidla snadněji tráví, protože nezatěžují žaludek tak jako běžné jídlo.

Sacharidy a bílkoviny můžete doplňovat nejčastěji ve formě výživných nápojů nebo také tyčinkami, které poslouží i jako výborná svačinka. Vitamíny a minerály se pak nejčastěji doplňují v tabletách, které užíváte v průběhu dne. Pro fitness mají velký význam aminokyseliny, spalovače tuků nebo třeba anabolizéry. Jejich forma většinou záleží na výrobci. Ať už jsou v tabletách nebo v prášku, který jen smícháte s vodou a vypijete, tak vám většina značek zaručí dobrou stravitelnost.

Jak se vyrábějí výživové doplňky

Když vidíte sportovce, můžete mít pocit, že užívá velké množství chemických přípravků. Suplementy však obsahují minimum chemie, protože jsou nejčastěji vyrobené na přírodní bázi. Jejich hlavním zdrojem jsou potraviny a jednotlivé suroviny se tak do těla dostávají přirozenou cestou. Když ale porovnáme libové maso a proteinový prášek, je jasné, že mnoho lidí bude mít pochybnosti.

Nejlepší suplementy pro sportovce

Jaké suplementy bychom doporučili sportovcům? V první řadě je důležité vybrat suplementy dle oblasti, na níž se sportovec zaměřuje. V kulturistice a fitness mají své místo aminokyseliny, proteinové nápoje, sacharidy a gainery, spalovače tuků nebo anabolizéry.

Kategorie