Kloubní výživa pro sportovce

Trápí vás problémy při každodenním pohybu? Řešíte, jak vyzrát na bolest kolene, ramene nebo kotníku? Či chcete svým kloubům dopřát extra péči? Obzvlášť pokud aktivně sportujete, neměli byste zapomínat na speciální kloubní výživu, protože běžná strava jen těžko pokryje zvýšené nároky organismu v této oblasti. Kloubní výživa je mnohostranná a v nepřeberné nabídce přípravků si tak vybere každý.

Osvědčená výživa kloubů je prevencí a působí proti bolesti

V lidském těle se nachází přibližně 200 kostí a 100 kloubů. Během života vám každý z nich může působit problémy, proti kterým je nejlepší zakročit právě vhodnou výživou. Samotná strava by měla být vyvážená s optimálním poměrem tuků, sacharidů a bílkovin, bohatá na obsah potřebných vitamínů, minerálů i nezbytných stopových prvků. Jestliže ale své kosti a klouby vystavujete větší námaze, je dobré užívat i preparáty, které pomáhají cíleně řešit bolest a působí preventivně proti zánětům a trvalému opotřebení.

Většina z nás po speciálních suplementech a dalších přípravcích ale sahá až v případě, že pocítí nějaké bolesti, případně na doporučení lékaře. Přípravky na kosti a klouby se dělí do několika skupin - na gely, masti, doplňky stravy a speciální léky, které vám většinou při zdravotních problémech předepíše praktický lékař či ortoped. Masti a doplňky stravy se vyplatí používat preventivně. Mnoho z nich je určeno i na každodenní dlouhodobé užívání.

Nejlepší kloubní výživa - vsaďte na komplexní přípravky

Z účinných látek je důležitý kolagen, který dodává pružnost kostem. Kolagen je z pohledu kloubní výživy nejen pro sportovce naprostým základem a doporučuje se v dávce až 10 gramů denně.

Další látky, obsažené zejména v doplňcích stravy, jsou chondroitin sulfát, chlokusamin sulfát a MSM. Chondroitin dodává chrupavkách elastičnost a působí proti jejich stárnutí a rychlému opotřebení. Glukosamin je vhodný pro celkovou regenerace chrupavek a vaziv. Látka zvaná MSM neboli methylsulfonylmethan má protizánětlivé účinky, zmírňuje bolesti a otoky.

Z minerálů je pro zdravé kosti a klouby důležitý vápník, fosfor, zinek, hořčík nebo draslík. Z vitamínů se vyplatí doplnit vitamíny C, D, K nebo E.

Nejlepší službu svému tělu tak uděláte koupí komplexního přípravku, který obsahuje kombinaci prospěšných látek v dostatečném množství. Kloubní výživu vyrábí dnes celá řada firem a výběr je tedy bohatý.

Kloubní výživa je pro sportovce i pro seniory

Na kloubní výživu by měli dbát nejen ti, kdo své klouby, vazy a šlachy vystavují nadměrné zátěži. Dobrou službu prokáže i seniorům, u nichž už se objevuje již větší opotřebení ve formě artrózy či osteoporózy. Samotnou kloubní výživu však v případě zdravotních problémů nelze brát jako hlavní léčbu a vždy je lepší se o vhodnosti užívaných přípravků poradit se svým lékařem.

Kategorie