Proč užívat kreatin

Kreatin patří k populárním fitness suplementům. Nachází své uplatnění především tam, kde usilujete o zlepšení sportovního výkonu nebo o zvětšení objemu svalové hmoty. Je tedy vcelku univerzálním pomocníkem pro každého nadšeného sportovce. Při jeho užívání se však vyplatí držet některých doporučení. Jak tedy kreatin užívat, aby z něj vaše tělo mělo co největší prospěch?

Co to je kreatin

Pokud si chcete zakoupit suplement kreatin, seženete ho pod názvem kreatin monohydrát. Jedná se o dusíkatou organickou kyselinu, přirozeně se nacházející i v našem těle, konkrétně pak v maximální koncentraci ve svalové tkáni. Když začnete kreatin užívat, zajistíte, že ho váš organismus ze svalů tak snadno nevyčerpá. Kromě výživového doplňku můžete samozřejmě zvolit i přírodní zdroje. Jimi jsou různé druhy masa. S nízkou hladinou se tak budou potýkat především vegetariáni.

Kreatin pro nárůst svalové hmoty i vytrvalost

Kreatin má bohaté sportovní využití. Například zvyšuje svalovou sílu při krátkodobém sportovním výkonu nebo zlepšuje množství svalové hmoty (je to však mírně zavádějící, protože podporuje zadržování vody ve svalech a pak se může zdát, že svaly mají větší objem). Jeho pozitivní vliv byl pozorován také při regeneraci svalů nebo při vytrvalostních sportech.

Jak se kreatin v našem těle chová? Napomáhá tvorbě adenosintrifosfátu, který je zdrojem energie pro pracující svaly. V případě nízkého obsahu kreatinu dochází ke zhoršení kvality svalového výkonu a svaly pak mají omezenou schopnost regenerace, předčasně se vyčerpají a celkově se sníží intenzita tréninku.

Jak užívat kreatin - doporučené dávkování

Vždy si vyberte kvalitní kreatin monohydrát. Jen s dobrým a osvědčeným suplementem dosáhnete požadovaných výsledků. Užívejte ho s ohledem i na další živiny a celkově dodržujte vyvážený jídelníček. Vaše tělo pak bude v nejlepší kondici a přínos kreatinu tak budete spíše pozorovat.

Kreatin monohydrát dávkujte opatrně. Provedené studie dokládají, že stačí jen malý denní příjem, abyste dosáhli dobrých výsledků. Obecně se doporučuje dávkování kolem 3 až 5 gramů denně. Na maximální podpoření tréninkových procesů můžete příjem kreatinu zvýšit až na 10 až 20 gramů za den pro sportovce o hmotnosti 100 kg. Ve volných dnech zase dávku snižte třeba na zmíněných 5 gramů. Vyšší dávky jsou zbytečné a pouze zatěžují organismus.

Kreatin užívejte vždy v několikatýdenních periodách, například po dobu 4 až 6 týdnů, po kterých bude následovat 2 až 4 týdny přestávka. Užívejte ho ideálně před tréninkem a bezprostředně po něm. Vhodné je pak dávkovat i stejné množství.

Kategorie