Stimulanty a energizéry zaženou únavu, zlepší výkon

Potřebujete organismus nabudit k lepším výkonům? Cítíte se rychle unavení a bez energie? Kromě dostatku odpočinku a vyváženého jídelníčku můžete vsadit také na stimulanty a energizéry, které mají na naše tělo speciální účinky a které užívají nejen vrcholoví sportovci. Jestliže chcete ze svého výkonu vytěžit maximum, tak po těchto speciálních doplňcích stravy rozhodně sáhněte.

Jaké jsou nejpoužívanější stimulanty

Mezi známé a běžně či legálně užívané stimulanty patří například kofein, taurin, synefrin či guarana. Kofein tělu doplníte například i sklenkou Coca-Coly či hrnkem silné kávy. Lze ho však užívat i ve formě suplementu, který má samostatně lepší účinky, protože nejsou potlačeny jinými chemickými látkami. Totéž platí i pro další stimulanty a energizéry, sloužící k oddálení únavy, zvýšení vytrvalosti a zlepšení fyzické síly.

Do stimulantů se řadí i MDMA (neboli extáze) či kokain a další nebezpečné látky. Proto si vždy dejte dobrý pozor na to, co kupujete a vybírejte pouze u prověřených výrobců. Jestliže totiž zvolíte nějakou nelegální látku nebo když budete užívat vyšší dávky stimulantů, hrozí vám závislost a následně abstinenční syndrom či i další vážnější problémy.

Jak energizéry působí v organismu

Nadměrná únava se často pojí nejen se špatným sportovním výkonem, ale také se zhoršenou koncentrací nebo s celkovým vyčerpáním organismu. Po energizérech ve formě doplňků tak často sahají sportovci, řidiči z povolání nebo studenti, kteří se potřebují soustředit po delší dobu. Zmíněné stimulanty pak plní svou funkci na výbornou. Pomáhají zvyšovat koncentraci, oddalují projevy únavy, lépe prokrvují svaly nebo zlepšují koordinaci.

Užívejte stimulanty a energizéry nejen pro zlepšení sportovního výkonu

Stimulanty a energizéry můžete obecně užívat při projevech únavy, například při studiu nebo při práci. Často se využívají i třeba v souvislosti s léčbou obezity, protože snižují chuť k jídlu a podporují redukci tělesného tuku. Mají také své opodstatnění při léčbě ADHD nebo při narkolepsii.

Kategorie